Арт блог

ТВОРЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА на Даниел Динев

    Даниел Динев няма академично образование. Основната причина за това е свързана със стереотипите, въведени в социалната практика през годините на комунистическото господство – т.е. приемането на ученици в художествени гимназии и академията чрез връзки и по роднинска линия.
    Радостното е, че при тези крайно неблагоприятни условия, талантливият младеж не загубва надежда в своите переспективи като художник, а се стреми мъчително да преодолее всички трудности, свързани с овладяване на натурата, колоритните и композиционни проблеми. Тези усилия дават своите трайни резултати едва след осемгодишна упорита работа към края на осемдесетте години. Това фактически означава, че неговата напълно самостоятелна, чисто творческа изява, се вмества в ограничените рамки на един период от три години и половина.
    За това време Динев съумява да предложи на изпитанието на художествения пазар произведения, в които личи не само един все по-овладян професионализъм, но и самостоятелно отношение към стилово-пластичните проблеми, а те се движат в амплитудата на един сюрреалистически възглед, който се реализира както по фигуративен, така и по нефигуративен път. Особено през последните години младият автор разгръща търсенията си по посока на едни глобални проблеми на човешкото битие („Между два свята“, „Пробив“, „Синята примка“, „Към запад“, „Откритие II“). Важна особеност на подхода му е стремежът да се изяви на първо място органичността като естествено проявление на живота. Поради тази причина формите, които той използва, нямат нищо общо с геометричната архитектура на един познат още от Кандински абстракционизъм, а ни отправя по посока на ония търсения и проблеми,свързани с естетиката на Андре Масон. Позоваването на тези имена не е признак за непреодолени авторски влияния, а по-скоро изразява пристрастието към определени художствени принципи на сюрреалистичната естетика в наше време.
    Един прецизен подбор на работите, които Динев може да предложи за самостоятелна експозиция, е в състояние да го покаже на едно много добро творческо равнище и пред най-взискателни клиенти. Подобна изява би могла да има всички изгледи за успех.
    Горещо препоръчвам младия художник!

Максимилян Киров
изкуствовед, к-т на изкуствознанието
ст.н.с.

    08.12.1990 г.